top of page
  • Yazarın fotoğrafıNasır Group

Egepol Hastanesi Kalp Damar Merkezi’nden Bilgilendirme SemineriÖzel Egepol Hastanesi Kalp Damar Merkezi Doktorları, 16’ncı Turizm Ticaret Fuarı ve Kongresi kapsamında gerçekleştirilen Sağlık Forumu’nda kalp sağlığına ilişkin önemli ipuçları paylaştı.

Fuar İzmir’de düzenlenen etkinlikte konuşan Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakkı Kazaz, Egepol Kalp Damar Merkezi olarak deneyimli hekim, hemşire ve teknik ekiple tanı ve tedaviler konusunda 7 gün 24 saat hizmet verdiklerini söyledi.

Seminerde “Bypass ameliyatlarında bacak yarası ile barışma zamanı” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Hakkı Kazaz, “Yıllık 4 bin 500 anjiyografik girişim ve küçük kesi yöntemiyle 400 açık kalp ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Koroner bypass ameliyatı için kapalı yöntemle damar çıkarmak, damar kalitesini ve hasta konforunu artırıyor. Açık yöntem ise damar üzerinde az da olsa hasara yol açabiliyor. Açık yöntemle damar çıkarma en az 30-35 cm’lik bir kesikle yapılırken kapalı yöntemle sadece 1 cm’lik bir kesiden damar çıkarılabiliyor. Bu durum, yara izinin küçük olması nedeniyle kozmetik faydasının yanı sıra enfeksiyon riskini de azaltıyor. Ameliyat sonrasında ve iyileşme hızı da artıyor ve kesinin küçük olmasına bağlı olarak ağrı çok azalıyor” diye konuştu.Kapalı Yöntem Avantaj Sağlıyor

Başarılı Sonuçlar VeriyorKardiyoloji Uzmanı Dr. Işık Erdoğan, Endovasküler Damar içi girişimle kalp ve damar hastalıkları tedavisi konusunda aydınlatıcı bilgiler verdi.

Uzm. Dr. Erdoğan, şunları söyledi: “Son 30 yıl içinde kalp ve damar hastalıklarında giderek uygulama alanı genişleyen endovasküler tedavi yöntemleri ile pek çok kalp ve damar hastalığına bağlı ölüm oranlarında azalma yaşandı. Hastaların kalıcı hasar olmaksızın sağ kalım sürelerinde ciddi artışlar sağlandı. Ana kan damarları vasıtasıyla vücudun birçok bölgesine erişmek ve bu bölgelerin damarlarındaki darlık, tıkanma ya da balonlaşmaları, kalp kapak hastalıklarını, doğuştan gelen bazı kalp hastalıklarını, damarların pıhtı ile akut tıkanmalarını tedavi etmek mümkün hale geldi. Endovasküler yöntemle tedavi edilebilen kalp ve damar hastalıkları ise koroner arter hastalıkları, kalp krizleri, kalp kapak hastalıkları, aort damar genişleme ve yırtılması, şah damarı hastalıkları, inme, böbrek atardamar daralmaları, damarların pıhtı ile akut tıkanmaları ve akciğer embolisi olarak sıralanabilir. Endovasküler tedavinin avantajları arasında lokal ya da bölgesel anestezi kullanılması, sadece iğne ile damar içine giriş sayılabilir. Bazı uygulamalarda küçük kesiler yapılır, iyileşme süreci çok kısadır ve süreç konforludur. Fiziksel bir kısıtlılık olmaz. Hastanede kalma süresi çok kısadır, yoğun bakım takibi çoğunlukla gerekmez, tıbbi koşulları açık cerrahiye uygun olmayan hastalar için de avantajlı bir yöntemdir”


Varis Tanı Ve Tedavisi


Kozmetik varis tedavisi hakkında bir sunum gerçekleştiren Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Feyzi Abacılar da “ Varis, toplardamarların deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülmesidir. Başlangıçta damarların genişlemesi sonucu şişlikler görülse de varis bulgularının artması ile büyük damar paketleri oluşabilir ve hatta damar çatlamaları görülebilir. Varis için başlıca risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet, (kadınlarda daha sık görülür) obezite, aile öyküsü, hareketsiz yaşam şekli, uzun süre ayakta durmayı gerektiren meslekler ve coğrafya gibi etkenler sayılmaktadır. Varis semptomları, bacakta ağrı yanma hissi kaşıntı ağırlık ve gece kramplarıdır. Tedavi uygulanmadığında alt ekstremitelerde şişlikler yanma, renk değişimleri, iç kanama ve cilt ülserasyonları gelişmektedir. Tedavide ise Skleroterapi ve Endovenöz yöntemler başarılı sonuçlar vermektedir”

(BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page